آشنایی با جاذبه گردشگری روستای زیارت

جنگل‌های هیرکانی همچون موزه‌ای زنده ، درختان سرخدار و انجیلی، آبشارهای زیبا، نان محلی پخته شده در تنورهای گلی همراه با عسل و سبزی تازه و پنیر و لبنیات محلی جلوه زیبا و شگفت انگیزی از طبیعت را در روستای زیارت نمایان می‌کند. این روستای زیبا که هفت کیلومتر بعد از جاده ناهاخوران گرگان به سمت جنوب قرار دارد

به لحاظ سبک معماری خانه‌ها و قدمت تاریخی آن جزو ۲۰ روستای برتر گردشگری ایران است و جزو مهمترین روستاهای هدف گردشگری است.

در مورد اسم این روستا و جنگل نهارخوران قصه‌های زیادی گفته می‌شود از جمله در زمان‌های قدیم اهالی گرگان وقتی می‌خواستند به حج بروند، چون جاده شمال کوهستانی بوده است مردم گرگان از کوه‌های شاهکوه که همین کوه‌های گرگان است از دل روستای زیارت رد می‌شدند و از آن طرف کوه‌ها و از جاده صاف به مکه می‌رفتند.


هنگام برگشت همین مسیر را برمی‌گشتند و چند روز زودتر پیک‌ها به مردم گرگان اطلاع می‌دادند که حاجی‌ها فلان روز می‌آیند و مردم گرگان برای استقبال حاجی‌ها به همین جایی که روستای زیارت هست می‌رفتند. برای همین بعدها این نقطه را زیارت نامیدند و در همان روزی که به استقبال حاجی‌ها می‌رفتند در ناهار خوران فعلی سور ناهار به کسانی که برای استقبال آمده بودند داده می‌شد.

روستای زیارت از شمال به ناهارخوران و ارتفاعات «بندسر» و «خمام شهر»، از شرق به ارتفاعات «خال دره»، از غرب به ارتفاعات «ادیم» و «مازوکش» و «کمرسر» و از جنوب به آبشار و ارتفاعات پوشیده از جنگل محدود می‌رسد. از این رو چشم‌اندازی بی‌نظیر دارد که دل هر گردشگری را می‌رباید.در مورد قدمت روستا همین بس که گورستانی تاریخی در اطراف امام زاده عبدالله آن قرار دارد که سنگ قبرهای آن برخی بیش از هزار سال قدمت دارد. آرامگاه بابا قنبر، در يك كيلومتری جنوب شرقی روستا، زير يك درخت بلوط كهنسال از ديگر زيارتگاه‌های مردم روستای زيارت است، قدمت اين درخت بلوط به هزار سال می‌رسد.

سبزیجات، ازگیل، آلو محلی، رب آلو، تره کوهی، انواع گیاهان دارویی، نعناع کوهی و توت فرنگی از جمله محصولات این منطقه است. جنگل‌های اطراف زیارت هم مناطق جذابی برای جنگل نوردان و کوهنوردان است به ویژه آن که چندین آبشار در اطراف این روستای زیبا و دیدنی وجود دارد. افزون بر درختان انجیلی که چهره طبیعت این روستا را جلوه‌ای دیگر بخشیده است اگر هوس کردید به سومین ذخیرگاه سرخدار جهان که در ارتفاعات روستای زیارت واقع شده سری بزنید حتما از یک راهنمای بومی کمک بگیرید.

اگر هوس کردید زیر دو آبشار به ارتفاع ۱۵ متری بایستید و از فاصله دور قطرات آب بر روی گونه‌هایتان بریزد و نرسیده به آبشار رطوبت هوا را به داخل ریه هایتان سوق دهید آبشار زیارت در میان جنگل ناهارخوران و در حاشیه روستای زیارت گزینه و انتخاب خوبی است. نخست آن که در این جنگل امکانات متعددی همچون آلاچیق، کمپینگ، رستوران، فروشگاه و سرویس بهداشتی برای گردشگران در نظر گرفته شده است. از سویی آبشار دل انگیز روستا در ۵ کیلومتری جنوب زیارت و ۱۹ کیلومتری جنوب گرگان فاصله زیادی با شهر و روستا ندارد. یادتان باشد این آبشار در مسیر یکی از شاخه‌های فرعی رودخانه خاص رود زیارت بنام شاخه آبشار قرار دارد.

آبشار دو قلوی زیارت سه کیلومتری امامزاده عبدالله قرار دارد. افزون بر آن آبشارهای دره «تل انبار» هم دیدنی است. این دره متشکل از ۵۳ آبشار ۲ الی ۴ متری است و ۲۰ آبشار آن بیش از ۱۰ متر ارتفاع دارد که به آبشار دوقلوی زیارت ختم می‌شود. آبشار خال دره (جُل دره) هم آبشاری در شرق روستا و در درون دره های زیبا است که برای رسیدن به این آبشار هم به یک راه بلد نیاز است.

تماس با ما

آدرس : گرگان ، انتهای بلوار ناهارخوران ، روستای زیارت گرگان

شماره تلفن : 32306006 (017)

تلفکس : 32306007 (017)

شماره همراه: 09113711009

ایمیل : info@hotelziarat.com

جدیدترین مطالب

نظرسنجی

صفحه اصلی